III Zjazd Karpacki

III Zjazd Karpacki

Ramowy Program III Zjazdu Karpackiego

Ramowy program wydarzenia

III  ZJAZD KARPACKI ISTEBNA, 23 -27 SIERPNIA 2017

23.08.2017 (środa)

Godz. 12.00 – Hala BaraniaZbór Wołoski. Pasterstwo – Góralskie Dziedzictwo. Spotkanie Górali.

 

24.08.2017 (czwartek)

OSW Szarotka, Istebna

10.00  – 18:30 Międzynarodowa Konferencja Wołoska prof. Ilony Czamańskiej Wołosi w europejskiej i polskiej przestrzeni kulturowej”

 

 

25.08.2017 (piątek)

OSW Szarotka

 

Godz. 9.00  – 12:00 Szlak Kultury Wołoskiej – konferencja oraz Oficjalne otwarcie III Zjazdu, – Zamek w Cieszynie

Godz. 10:00 – 14:00 Prezentacja regionu: wizyty terenowe

Godz. 15.00 – 18:00 c.d. Konferencja Wołoska

 

26.08.2017 (sobota)

Godz. 10.00  – Jarmark Pasterski w Koniakowie: Bryndza – ser karpacki

Godz. 13.00 – Wizyta na Sałaszu, rozpalenie Karpackiej Watry, gra trombit 

Godz. 15.00 – I Forum Samorządów Karpackich – Samorządy dla Karpat (Kompleks Zagroń) 
Godz. 16.00 – 21.00 – Amfiteatr:  Spotkanie integracyjne ludzi Karpat 
(muzyka, wystawy, prezentacje)

 

27.08.2017 (niedziela)

Godz. 9:00 – 11:00 – Konferencja Regionów – Historia Karpat

Godz. 12.00 – Korowód Karpacki do amfiteatru (od parkingu leśnego)

Godz. 13.00 – Msza Święta w Amfiteatrze pod Skocznią

14:30 – 19:00 Amfiteatr: Przekazanie Wołoskiej LaskiWystąpienia gości, występy zespołów karpackich

 

Imprezy towarzyszące:

Koncert na Stecówce

Konferencja otwierająca projekt: Szlak kultury Wołoskiej

Prezentacje regionów karpackich, – Amfiteatr. Sobota 16.00 – 21.00, Niedziela 12.00 – 19.00

Marka Karpacka. Beskidzka 5, Goralsko Swoboda, Produkt Górski- Wystawy potraw regionalnych i rzemiosła. Szarotka Czw. 17.00 – 20.00, Pt. 12.00 – 20.00,

Amfiteatr: Sob. 16.00 – 21.00, Nd. 11.00 – 19.00.

Wystawy,publikacje, spotkania, konferencje,koncerty

 

 

Program III Zjazdu Karpackiego

Program III Zjazdu Karpackiego jest dość mocno rozbudowany i realizowany będzie na wielu poziomach.
– Dniem kulminacyjnym jest niedziela 27 sierpnia 2017 r. W tym dniu od godz. 9:00 do godz. 11:00 odbędzie się konferencja regionów – w Ośrodku Szkoleniowo Wypoczynkowym „Szarotka” w Istebnej, następnie o godz. 12:00 spotykamy się wszyscy w okolicy budynku gimnazjum (parking za stacją benzynową), by korowodem karpackim udać się do Amfiteatru pod Skocznią na uroczystą Mszę Świętą. Następnie na terenie amfiteatru planowane są występy zespołów i kapel z całych Karpat, jak również odbędzie się jarmark rzemiosła ludowego oraz degustacje tradycyjnych produktów i potraw kuchni regionalnej.
W dniach poprzedzających niedzielę odbędą się liczne spotkania, konferencje, wystawy i prezentacje regionów Karpackich:
– W środę 23 sierpnia 2017r. o godz. 12:00 w jubileusz 80-lecia Otwarcia Wzorowej Bacówki na Hali Baraniej spotykają się Górale Śląscy i Żywieccy z Oddziałów Związku Podhalan, jak również przedstawiciele środowisk pasterskich: bacowie, gazdowie i juhasi – na Hali Baraniej odbędzie się Zbór Wołoski „Pasterstwo – Góralskie Dziedzictwo”; dla zainteresowanych będzie wspólne wyjście z przewodnikiem na halę, które rozpocznie się o godz. 9:00 z Koczego zamku w Koniakowie.
– W czwartek 24 sierpnia 2017r. – odbędzie się konferencja naukowa w Ośrodku Szkoleniowo Wypoczynkowym „Szarotka” w Istebnej; Równolegle przed ośrodkiem rozpocznie się spotkanie z twórczością i rzemiosłem Karpat wraz z prezentacją produktów regionalnych oraz występami artystów na scenie – spotkanie to będzie miało charakter otwarty, zarówno dla mieszkańców i turystów i będzie trwało do soboty.
Zapraszamy we czwartek 24 sierpnia oraz piątek 25 sierpnia od godz. 10:00 do godz. 18:00, a w sobotę 26 sierpnia od godz. 10:00 do godz. 15:00.
– W piątek 25 sierpnia 2017 r. w Cieszynie na Zamku odbędzie się konferencja Szlaku Kultury Wołoskiej, podczas której nastąpi oficjalne otwarcie III Zjazdu Karpackiego. Po nim grupy konferencyjne będą miały możliwość uczestniczenia w wizytach terenowych na terenie Trójwsi Beskidzkiej.
– W sobotę 26 sierpnia 2017 r. od godz. 10:00 zapraszamy wszystkich gości do Centrum Pasterskiego w Koniakowie na coroczny Jarmark Pasterski – wydarzenie ma charakter otwarty, wstęp bezpłatny, a szczegółowe informacje znajdą Państwo na ulotkach.
Po południu planowana jest również wizyta na sałaszu na Złotym Groniu w Istebnej – gdzie rozpalona będzie symboliczna Karpacka Watra. W tym dniu odbędzie się również Forum Samorządowców Karpackich w Kompleksie Zagroń.
Od godz. 16:00 w Amfiteatrze pod Skocznią w Istebnej podczas Karpackiego Spotkania Integracyjnego zaprezentują się zaproszeni goście z Karpat – nie zabraknie znakomitych artystów, zespołów, kapel, oryginalnych twórców ludowych oraz niepowtarzalnej kuchni karpackiej.
W Gminnym Ośrodku Kultury codziennie od godz. 10:00 do 18:00 będzie można odwiedzić tradycyjną Wystawę Twórczości Ludowej, na której zakupimy pamiątki wykonane wyłącznie przez lokalnych twórców. W Muzeum Jana Wałacha na Andziołówce zobaczymy wystawę obrazów przedstawiających tematykę pasterską.

Schemat organizacyjny III Zjazdu Karpackiego

PATRONAT HONOROWY 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

  

 PARTNERZY GŁÓWNI 

Starostwo Powiatowe w Cieszynie – organizator główny – odpowiedzialny za I Forum Samorządowców Karpackich oraz za przyjęcie oficjalnych delegacji państwowych i samorządowych podczas głównych uroczystości Zjazdu Karpackiego

Gmina Istebna – organizator główny – koordynacja Zjazdu Karpackiego na terenie Gminy Istebna, zapewnienie sprawnej komunikacji i wymiany informacji, odpowiedzialność za bezpieczeństwo wydarzenia, przygotowanie terenu Amfiteatru pod imprezę. Koordynacja działań „Beskidzkiej Piątki” – prezentacja podczas głównych uroczystości Zjazdu Karpackiego

Związek Podhalan w Polsce – organizator główny – delegacje z 80 oddziałów terenowych, poczty sztandarowe, prezentacja dorobku kulturowego Karpat polskich

PARTNERZY NAUKOWI

Uniwersytet w Poznaniu – międzynarodowa naukowa grupa robocza pod kierownictwem prof. Ilony Czamańskiej – projekt „Wołosi w europejskiej i polskiej przestrzeni kulturowej” – organizator Konferencji Wołoskiej

PARTNERZY NGO

Porozumienie Karpackie – „Karpaty Naszym Domem” – zrzeszające 70 organizacji pozarządowych aktywnie działających na terenie polskich Karpat oraz Stowarzyszenie Ekopsychologia, organizator Forum Karpackiego „Ochrona różnorodności biologicznej w Karpatach”

PARTNERZY LOKALNI:

Centrum Pasterskie w Koniakowie – Maria i Piotr Kohut – poziom współpracy bezpośredniej – pasterze – delegacje z różnych regionów Karpat i Bałkan – organizacja Jarmarku Pasterskiego w Koniakowie – „Bryndza – ser karpacki”

Oprawa artystyczna:

– Zespół regionalny Koniaków

– Zespół regionalny Istebna

– Zespół regionalny Jetelinka

– Kapela „Zwyrtni” z Koniakowa

– Kapela „Wałasi” z Istebnej

– Fundacja Pasterstwo Transhumancyjne – Projekt z Funduszu Wyszehradzkiego na występy zespołów regionalnych podczas uroczystości głównych Zjazdu Karpackiego z krajów Słowacja, Czechy, Polska, Węgry

Organizacja prezentacji dorobku kulturowego regionu:

– Muzeum Beskidzkie w Wiśle

– Muzeum Regionalne Na Grapie

– Muzeum Jana Wałacha

– Izba Kawuloka

– Galeria Konarzewskich

– Galerie i izby twórcze lokalnych twórców ludowych

 

Organizacja zaplecza noclegowo – żywieniowego:

– Hotel Szarotka

– Kompleks Istebna Zagroń

– Stowarzyszenie Agroturystyczne „Natura”

 

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

PROCARPATHIA – realizacja projektu „Szlak kultury wołoskiej” – organizacja przyjazdu partnerów ze SŁOWACJI oraz z województwa małopolskiego i podkarpackiego (Polska)

CZECHY – Valaskie Muzeum w Rożnowie, Spolka Koliba, Svaz Hovateli Owec a Koz, Kongres Polaków w Republice Czeskiej

WĘGRY – osoba odpowiedzialna za kontakt – Julian Kowalczyk – Związek Podhalan

UKRAINA – osoba odpowiedzialna za kontakt – Krzysztof Pawlak – Fundacja „Piastun”

RUMUNIA – osoba odpowiedzialna za kontakt – Piotr Kohut – Fundacja Pasterstwo Transhumancyjne   – propozycje partnerów

O Zjazdach Karpackich

Historię spotkań ludzi gór rozpoczęło I Święto Gór (Zjazd) w Zakopanem w 1935r. zorganizowane przez Związek Podhalan, Towarzystwo Przyjaciół Huculszczyzny pod Protektoratem Prezydenta RP – Ignacego Mościckiego i Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz patronatem wykonawczym Ministrów i samorządów.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *